BEZSENNOŚĆ WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA

Bezsenność nie dotyczy tylko problemów z zaśnięciem, ale i utrzymaniem snu oraz częstym wybudzaniem się. Za nieprzespanymi nocami mogą stać prozaiczne i łatwe do wyeliminowania przyczyny, ale mogą one również być na tyle złożone, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty.

Na zaburzenia snu narażeni są wszyscy bez względu na płeć i wiek, chociaż uznaje się, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety w okresie klimakterium, osoby pracujące na zmiany i w podeszłym wieku. Do czynników, które mogą je wywołać, należy wpływ środowiska (na przykład hałas, upały, zmiana strefy czasowej) oraz złe nawyki (m.in. nieregularne pory snu, jedzenie ciężkostrawnych posiłków przed pójściem do łóżka, spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera lub telewizora w godzinach wieczornych). Zaśnięcie mogą utrudniać także proste powody, takie jak: niewygodny materac, nieprzyjemna w dotyku pościel czy zaduch w sypialni. Można także wyróżnić bezsenność pierwotną, której przyczyna jest trudna do wskazania. Poniżej znajdują się inne możliwe powody zaburzeń snu.

ZBURZENIA WYDZIELANIA MELATONINY

Melatonina jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. Hormon ten wytwarza szyszynka, która znajduje się w mózgu. Melatonina reguluje biologiczny zegar człowieka i od cyklicznych  wahań jej stężenia zależy prawidłowy rytm aktywności i snu.  Synteza hormonu przypada na godziny nocne: ze szczytem wydzielania między godziną 24 a 3, a w przeciągu dnia jest zablokowana. Po czterdziestym roku życia poziom wydzielania tej substancji zaczyna się obniżać, co skutkuje problemami ze snem. Inną przyczyną zaburzeń wytwarzania melatoniny jest stres oraz nieregularny tryb życia.

STRACH PRZED BEZSENNOŚCIĄ

Zdarza się, że osoby, którym przytrafiła się bezsenna noc, na drugi dzień podświadomie obawiają się, że problem z zaśnięciem powróci. Wpada się wówczas w błędne koło: strach przed bezsenną nocą wzbudza w nas niepokój, utrudniając tym samym odprężenie się. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po zioła o działaniu uspokajającym, na przykład herbatkę z melisy lub dziurawca. Jeśli nie przepadasz za ich smakiem, zdecyduj się na zioła w tabletkach.

STRES

Za problemem z bezsennością może stać również stres, który zazwyczaj wiąże się początkowo z jakimś konkretnym wydarzeniem, na przykład chorobą bliskiej osoby, utratą pracy lub  kryzysem w małżeństwie. Podobnie jak w poprzednim przypadku można spróbować się uspokoić za pomocą ziół. Jeśli to nie pomaga, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

ZABURZENIA PSYCHICZNE

Zgodnie z szacunkami przewiduje się, że ponad połowa przypadków bezsenności ma związek z zaburzeniami psychicznymi. Bezsenność przewlekła (trwająca ponad 4 tygodnie) może wynikać z:

●        zaburzeń lękowych,

●        depresji,

●        natrętnych myśli,

●        nerwicy,

●        choroby afektywnej dwubiegunowej.

CHOROBY

Za problemy z bezsennością w 10-30% przypadków odpowiadają choroby somatyczne (przebiegające z bólem lub z ograniczeniem możliwości fizycznych). Pierwotne zaburzenia snu (bezsenność pierwotna, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia oddychania w czasie snu), są przyczyną problemów z bezsennością w mniej niż w 20% przypadków. Do innych przyczyn należeć mogą:

●        choroby neurologiczne,

●        przewlekłe stany bólowe lub zapalne,

●        choroba niedokrwienna serca,

●        nadczynność tarczycy,

●        zgaga,

●        nadciśnienie tętnicze,

●        choroby płuc,

●        choroba refluksowa (GERD),

●        astma,

●        choroba Parkinsona,

●        choroba Alzheimera,

●        zastoinowa niewydolność serca.

LEKI I UŻYWKI

Zażywanie niektórych leków (na przykład doustnych leków antykoncepcyjnych, antydepresantów, glikokortykosteroidów) również może prowadzić do zaburzeń snu. Odstawienie leków nasennych może skutkować kłopotami z zasypianiem. Ponadto przed położeniem się do łóżka nie warto sięgać po kawę, herbatę i napoje energetyzujące, ponieważ ich picie może zaowocować bezsenną nocą.

BADANIA KLINICZNE

Osoby borykające się z zaburzeniami snu serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą badań klinicznych w zakresie bezsenności pierwotnej, które są prowadzone przez nasz Instytut. Pacjenci zostaną objęci profesjonalną opieką ze strony specjalistów, którym przyświeca dążenie do postępu w medycynie, a tym samym poprawa komfortu życia pacjentów.

Do udziału w badaniu zapraszamy zarówno osoby, u których bezsenność została już zdiagnozowana przez lekarza, jak i tych, u których jeszcze nie została stwierdzona przez specjalistę. Więcej na temat kryteriów, które należy spełnić, znajdą Państwo na naszej stronie, jednak pragniemy poinformować, że przeciwwskazaniem do wzięcia udziału w programie jest bezsenność wywołana chorobą.

 

Źródła:

www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/przyczyny-bezsennosci-dlaczego-nie-mozesz-spac

www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie/