ODKRYJ SWOJE WARTOŚCI

Czy wiesz jakie wartości stoją za twoimi decyzjami? Co nadaje twojemu życiu prawdziwy sens? Co sprawia, że dokonujesz takich a nie innych wyborów?  

Za każdą naszą decyzją, stoją wyznawane przez nas wartości. Są jak drogowskazy, które nadają kierunek naszym działaniom.

Poczucie szczęścia i spełnienia zależy w dużej mierze, od życia w zgodzie z swoimi potrzebami i wartościami. Jeśli chcemy w życiu realizować nasze cele, musimy je oprzeć o właściwe fundamenty, które odpowiadają naszym najgłębszym potrzebom i pragnieniom. Musimy poznać i żyć w zgodzie ze swoimi wartościami.

Życie pełne sensu i znaczenia, to życie autentyczne, w którym podążamy za swoimi marzeniami. Zdarza się, i to nad wyraz często, że gonimy za tym co pilne, tracąc z oczu to co ważne. Pewnie nie raz spotkałeś ludzi, którzy osiągnęli w życiu wszystko, o czym człowiek może tylko zamarzyć, a jednocześnie nie potrafili się tym zupełnie cieszyć? Jakby ich sukces, nie był ich, nie był dla nich źródłem szczęścia.

Świat pełen jest ludzi, którzy nigdy nie doświadczają prawdziwego poczucia spełnienia, jakby szli w innym kierunku, niż chcieliby iść. To ludzie, którzy mają cele, realizują je, ale nie oparli swoich marzeń o właściwe fundamenty.  Gabinety terapeutyczne pełne są sfrustrowanych ludzi sukcesu. „Jestem tam, gdzie tak długo i wytrwale biegłem i…nie potrafię się tym cieszyć.” „Mam tę wymarzoną karierę, dobrą pracę, dobrą rodzinę, dobrego partnera, dobry samochód… i czuje pustkę”.  

 

POCZUCIE SENSU I SPEŁNIENIA

Odkrycie własnych wartości wymaga uważności, a życie w zgodzie z nimi sporej odwagi. Nie zawsze podążanie swoimi wartościami jest proste i łatwe. Czasem jesteśmy rozdarci pomiędzy różnymi wartościami, jedna mówi nam „rodzina”, druga „kariera”. Jedna mówi nam „ciężka praca”, a druga „dobra zabawa”. Bywa, że jedno stoi w sprzeczności z drugim i musimy podjąć trudne decyzje, którym towarzyszą poważne dylematy, które powoduję, że musimy wyjść poza strefę naszego bezpiecznego komfortu. Czasem wybieramy schemat albo odcinamy się od refleksji, bo tak jest nam łatwiej. Niestety na dłuższą metę, to iluzja łatwiejszego życia. Bo życie w oderwaniu od siebie i swoich wartości ma swoje koszty, które prędzej czy później przyjdzie zapłacić.

Warto więc zadać sobie na różnych etapach naszego życia fundamentalne pytania, co jest dla mnie ważne. Czy moje wybory podyktowane są moimi wartościami, czy może się im sprzeniewierzam?

Życie w zgodzie ze sobą, że swoim głębokim „Ja”, daje prawdziwe poczucie spełnienia i sprawia, że rozkwitamy, rozwijamy nasz potencjał.

Jeśli nasze cele są spójne z naszymi prawdziwymi wartościami, będziemy chcieli je realizować, a ich spełnienie przyniesie nam prawdziwą satysfakcję. Na drodze do ich realizacji pojawi się wewnętrzna motywacja i wytrwałość. Gdy nasze cele wyznaczają cudze wartości, szybciej się spalamy, tracimy motywację do działania. Nawet jeśli jakimś cudem uda nam się dotrzeć tam, gdzie chcieliśmy dojść, możemy zamiast smaku spełnienia, poczuć gorycz rozczarowania. Brak życiowej satysfakcji, zazwyczaj spowodowany jest życiem, w którym nie realizujemy naszych wartości. Jeśli twoją wartością, jest życie w zgodzie z naturą, blisko przyrody, w harmonii z nią, a zmuszony jesteś pracować w korporacji, od rana do wieczora spędzać czas w szklanym biurze i przesiadać się do plastikowego auta, żeby potem wejść do betonowego bloku, i zasiąść przed komputerem, to możesz doświadczać stresu, a z czasem nawet wypalenia. Życie w oddaleniu od swoich wartość i ma swoje koszty.  Możemy sobie nie uświadamiać, że żyjemy poza naszymi wartościami, ale nasze mądre emocje i ciała szybko się o nie upomną. Wartości potrafią być źródłem bardzo silnych emocji. Jeśli mamy konflikt wartości albo dylematy z nimi związane, będziemy silnie tego doświadczać.

 

JAK ODKRYĆ SWOJE WARTOSCI?

Odkrywanie systemu własnych wartości to proces.  Choć nasze fundamentalne wartości zazwyczaj się nie zmieniają, to w trakcie naszego życia, często zmienia się ich hierarchia. Bo zmieniamy się my i nasza rzeczywistość, zmienia się nasze doświadczenie.

Na ogólnym poziomie można wyróżnić wartości środków i wartości rezultatów. Wartości środków to te, dzięki którym możemy osiągnąć wartości rezultatów. Czyli np. dzięki finansom, zyskuje bezpieczeństwo mojej rodziny, dzięki ciężkiej pracy i dyscyplinie, realizuje swoją pasję i mogę się realizować artystycznie, dzięki relacji z partnerem, mogą zbudować miłość i przyjaźń.

Żeby odkryć swoje wartości, warto wykonać proste ćwiczenie, z ołówkiem i kartka w ręku.

Zastanów się co jest dla Ciebie ważne. Pomoże Ci w tym poniższa lista wartości.

Wybierz z nich 14 najważniejszych. Wybierz te, które są dla Ciebie zdecydowanie najbliższe. Poświęć na to tyle czasu, ile potrzebujesz. Nie spiesz się, możesz to robić przez kilka dni i kiedy tylko tego potrzebujesz. Wybrane wartości zapisz na kartce, drukowanymi, wyraźnymi literami.

Gdy wybierzesz 14 wartości, w kolejnym kroku, wybierz spośród nich kolejne 10.

W kolejnych krokach, spośród tych 10, wybierz 6, a potem 3.

 

W ten sposób wybierzesz swoją hierarchię wartości. Warto te kartkę nosić przy sobie albo wrzucić ją do szuflady w biurku, żeby mieć je pod ręka. Hierarchia przyda się, gdy będziesz miał problem z wyborem i podjęciem jakiejś ważnej decyzji.

W kolejnym kroku, zastanów się nad każdą swoją wartością z osobna i odpowiedz na pytania.

  • W jakim stopniu, w skali od 1 do 10, ta wartość jest dla Ciebie ważna?
  • W jakim stopniu jest ona w Twoim życiu realizowana? No. Odwaga 7, empatia – 5, miłość – 8
  • W jakim stopniu chciałbyś, aby była realizowana?
  • Co chcesz zrobić, aby ta wartość była w Twoim życiu realizowana i obecna? W jakich obszarach.
  • Jakie działania podejmiesz? Jaki będzie pierwszy krok?

 

FAŁSZYWE PRZEKONANIA I NAWYKI

Dlaczego tak często podejmujemy w życiu decyzje, których tak naprawdę wcale nie chcemy podejmować. Wybieramy pracę, której nie lubimy, albo kierunek, na którym się męczymy, ludzi, z którymi mamy niewiele wspólnego i z którymi nigdy nie będziemy sobą? Robimy tak, bo brak nam odwagi podążania swoją ścieżką i byciu wiernym swoim wartościom. Powielanie wydaje nam się łatwiejsze, bo tak robią inni. Wydaje nam się, że to co czego chcą inni, albo wszyscy musi mieć jakiś sens, przecież Ci wszyscy nie mogą się mylić. Problem w tym, że inni to nie my.

Kierują nami często fałszywe przekonania, dotyczące tego co powinniśmy, co jest dla nas dobre, co powinni ludzie. Przekonania to nasze zgeneralizowane sądy na temat rzeczywistości. Wiele z nich czerpiemy z dzieciństwa. Ważne dl nas osoby, w trosce o nas, w najlepszym razie podpowiadają nam, o ile nie narzucają nam tego co jest dla nas najlepsze. Wiele z tych przekonań podsycana jest lękiem. Nic dziwnego, że tak trudno nam żyć w zgodzie ze sobą. Powielamy utarte schematy, boimy się naszych pragnień. W jakimś momencie już nawet nie zastanawiamy się nad tym, co jest dla nas ważne.

Dlatego im wcześniej zdefiniujemy sobie, to co jest dla nas naprawdę ważne, tym szybciej wejdziemy na właściwą ścieżkę i unikniemy życiowych rozczarowań.