JAK TO W CO WIERZYSZ, WPŁYWA NA TO, JAK ŻYJESZ

Przekonania to nasze subiektywne sądy na temat otaczającego nas świata i ludzi. Każdy z nas ma swój indywidualny zestaw przekonań o świecie, który w ogromnym stopniu determinuje sposób w jaki zachowuje się na co dzień.

 

CZYM SĄ PRZEKONANIA?

Przekonania działają jak filtry, rodzaj okularów, przez które patrzymy na siebie i rzeczywistość wokół nas.

O tym jak silna jest siła przekonań, świadczą wyniki pewnego niezwykle ciekawego eksperymentu.

Grupa uczniów o tym samym poziomie inteligencji, została podzielona na dwie grupy:

Jedną z grup, przydzielono nauczycielowi, któremu otrzymał komunikat, że dzieci w jego grupie, są niezwykle „utalentowane”.

Druga grupa została przydzielona nauczycielowi, z informacją, że jest to grupa dużo słabsza, a dzieci w niej, nie należą do najwybitniejszych, uczą się z trudem, nie osiągają najlepszych wyników”.

Po roku zbadano poziom wiedzy i umiejętności dzieci w obu grupach: grupa określona jako utalentowana, w której potencjał nauczyciel wierzył, wypadła dużo lepiej we wszystkich wynikach, niż grupa, co do której nauczyciel wierzył, że ma ograniczone zdolności. Przekonania nauczycieli na temat uczniów wpłynęły na ich możliwości poznawcze i zdolność uczenia się. Nasze przekonania, wpływają na naszą rzeczywistość i nasze możliwości. Wpływają na ludzi wokół nas. Sposób w jaki myślimy o świecie i nas samych.

Przekonania, to nasze sądy, wyobrażenia, opinie, sposób myślenia, co do którego jesteśmy przekonania, że jest prawdą. W ten sposób wpływają na nasze życie i życie naszych bliskich.

Przekonania, stają się naszą wewnętrzna prawdą, drogowskazem, którym kierujemy się w życiu. Stają się częścią nas samych, i trudno czasem nam zauważyć jaki wpływ na nas wywierają, w jakich obszarach, czy nam służą czy też nie. Jak mają się do naszego osobistego doświadczenia. Bywa, że żywimy jakieś przekonania co do rzeczywistości, bo tak nas wychowano. Gdy wchodzimy w nowe środowisko, opuszczamy dom, zaczynamy zbierać nowe doświadczenia, zdarza się, że nasze przekonania, zaczynają nam ciążyć, maja się nijak do tego czego doświadczamy. Nieadekwatne przekonania, mogą wywoływać w nas niepokój. Np. z domu wynosimy przekonanie, że ludzie niehetoronormatywni są nienormalni, a my spotykamy tych ludzi, i spostrzegamy, że niczym nie różnią się od innych ludzi i nas samych. Konfrontacje naszych przekonań z naszym doświadczeniem, są bardzo rozwojowym i twórczym procesem, kształtowania się naszej tożsamości.

 

JAK DZIAŁAJĄ PRZEKONANIA?

Całe nasze życie składa się z przekonań. Walczymy o swoje przekonanie, jesteśmy o czymś przekonanie, chcemy, aby szanowano nasze przekonania, walczymy o nie, na ich podstawie podejmujemy ważne dla nas decyzje.

Rozejrzyj się dokładnie po pomieszczeniu, w którym się teraz znajdujesz.  Zapamiętaj dobrze wszystko, co jest w kolorze szarym. Gdy wykonasz to ćwiczenie, zastanów się, ile zapamiętałeś rzeczy w kolorze niebieskim? Najpewniej nie zwracałeś większej uwagi na rzeczy w kolorze niebiskim, ponieważ szukałeś rzeczy w kolorze szarym? Twoja uwaga skupiona była na kolorze szarym. Przeszukiwałeś otoczenie w konkretnym celu, tak jakbyś miał nałożony filtr. W taki właśnie sposób działają nasze przekonania. Warto mieć świadomość jakich filtrów używamy w swoim życiu, dzięki tej wiedzy, łatwiej zrozumieć siebie i zmienić swoje zachowanie, o ile wymaga ono korekty.

 

NIE PATRZYMY NA ŚWIAT OCZAMI

Nie patrzymy na świat oczami tylko mózgami. Nie kontaktujemy się z obiektywną rzeczywistością, tylko z jej projekcją, dokonywaną przez nasz umysł. To oznacza, że każdy z nas uczestnicząc w tej samej sytuacji może doświadczać innych emocji, a nawet widzieć coś zupełnie innego. Dzięki uogólnionym sądom na temat rzeczywistości, nasze mózgi ułatwiają sobie zadanie, łatwiej nam funkcjonować. Jeśli wierzysz, że praca jest nudna i ciężka, znajdziesz dowody, że tak właśnie jest. I odwrotnie. Przekonania mogą nas wspierać w realizacji ważnych dla nas celów albo wręcz odwrotnie. Zamiast motywacji i inspiracji, możesz w swojej pracy doświadczać nudy i nigdy nie szukać innej, bo Twoje przekonania, mówię Tobie, że każda praca taka właśnie jest. Takie przekonanie, znacznie ograniczy Twoje możliwości znalezienia pracy, która na przykład odpowiadałaby twoim talentom i mocnym stronom, która byłaby ciekawa, i uskrzydlająca.

Jeśli uznasz, że ludzie są niebezpieczni i nie można im ufać. Każda twoja relacja naznaczona będzie tym przekonaniem, będziesz szukał dowodów, że tak właśnie jest, i prędzej czy później je znajdziesz. Nigdy nie doświadczysz prawdziwej przyjaźni ani miłości, a w relacjach z ludźmi będziesz podejrzliwy i kontrolujący, spodziewając się po nich najgorszego. będziesz miał do niej motywacji, a jak już się za nią zabierzesz, nic Ci nie będzie wychodzić. Jeśli masz przekonanie, że jesteś nic nie wart, i nie zasługujesz na szacunek, to będzie ono miało wpływ na całe twoje życie. jednym z najważniejszych przekonań w naszym życiu, jest sąd o sobie samym. Działa jak samospełniająca się przepowiednia. Innymi słowy, czy wierzysz, że dasz radę, czy wierzysz, że nie dasz, w obu przypadkach masz rację.

ZRÓDŁA PRZEKONAŃ

Przekonania, czerpiemy w pierwszej kolejności z naszych rodzinnych domów, od naszych przodków, przekazujemy je sobie z pokolenia na pokolenia, w postaci pokoleniowego przekazu, który ma nas w założeniu uchronić przed nieszczęściem i wspierać. Nie zawsze tak jest. Wiele przekonań, które żywimy, może nam nie służyć, i być niepotrzebnym balastem, którego trudno się czasem pozbyć, a który wpływa na nasze życie. Równie ważnym źródłem przekonań są nasze osobiste doświadczenia. Czerpiemy także z przekonań innych ważnych dla nas osób, a nawet całych grup społecznych. W naszej polskiej kulturze, żywimy np. przekonanie, że dzieci powinny być grzeczne, albo że można im dawać klapsa, bo to element wychowania. Dla wielu Polaków, wejście w kulturę europejską, równouprawnienia, feminizmu, równości praw mniejszości, może być niezgodne z ich przekonaniami na temat świata, z w związku z tym, wywoływać w nich opór czy niepokój. Przekaz uwarunkowany historycznie. Mężczyźni jako grupa społeczna mogą żywić przekonanie, że „prawdziwy mężczyzna nie płacze”, kobiety, że powinny być atrakcyjne, delikatne, i kobiece.

Wszystkie przekonania są zarówno prawdziwe jak i nieprawdziwe. Te, w które wierzysz, są dla Ciebie zawsze prawdą i zachowujesz się tak, jakby były. Jeśli wierzysz, że jesteś towarzyską osobą- zachowujesz się jak towarzyska osoba. Sama zmiana tego przekonania zupełnie zmieniłaby Twoje zachowanie. Pamiętaj- to, w co wierzysz, determinuje Twoje zachowanie. Dlatego ogromną różnicę robi wiara w to, że nauka jest trudna lub w to, że nauka jest łatwa. Dobra wiadomość jest taka, że   i zmienić w ten sposób wiele swoich zachowań a tym samym jakość swojego życia.

 

JAK ZMIENIAĆ PRZEKONANIA?

Pierwszym krokiem, do jakiejkolwiek zmiany, jest świadomość, największy przyjaciel rozwoju. Zacznij od uświadomienie sobie swoich przekonań. Odpowiedz sobie na pytania:

  • co myślę o sobie?
  • co myślę o swoich możliwościach?
  • czym jest dla mnie życie, prawda, miłość, szczerość, odwaga, przyjaźń?
  • jak postrzegam swoją przeszłość? przyszłość?
  • co myślę o ludziach?
  • Co myślę o mężczyznach, kobietach, zwierzętach, przyrodzie, Polakach itp.

Zadaj sobie wiele pytań, pytań w ważnych dla Ciebie obszarach. Zwróć uwagę, jak twoje sądy, wpływają na twoje zachowania, uczucia, życie?

Zacznij od najważniejszego z przekonań, przekonania o swojej wartości. Zwróć uwagę jak sposób w jaki o sobie myślisz, wpływa na Twoje uczucia, motywację, działania? Czy takie myślenie wspiera ciebie w realizowaniu swoich celów, czy może utrudnia Ci ich realizację? Jak to co robisz, wpływa na Twoje życie? Czy jesteś z niego zadowolony? Czy może chciałabyś coś zmienić? Żeby zmieniać cokolwiek, a już na pewno siebie samego, potrzeba przekonania, że zmiana jest możliwa. Można tez żywic przekonanie, że zmiana jest możliwa, ale nie jest możliwa, jeśli chodzi o mnie. Takie przekonanie, będzie nas mocno ograniczać.

Zapraszam Ciebie do pracy z przekonaniami!

Zapisz na kartce, wszystkie przekonania, które Cię ograniczają.

Np. „jestem mało atrakcyjna, jestem nudna, żeby być szczęśliwym trzeba mieć dużo pieniędzy”, żeby mieć pieniądze, trzeba je wygrać w lotto, nauka jest nudna, sukces jest tylko dla wybranych, życie jest ciężkie, z depresji się nie wychodzi, I tak mi się nie uda, zawsze mi się nie udaje, żeby być kimś trzeba mieć wyższe studia, dobry zawód, rodzinę, kobietą powinna mieć dziecko, artysta to nie zawód, pokazywanie emocji jest słabe, złość jest zła, nie daję rady, nie poradzę sobie sam, grubi są sami sobie winni, dobry uczeń ma same piątki, mężczyzna powinien być silny, skuteczny, kobieta powinna być szczupła, rodzice powinni nas wspierać, powinni być wyrozumiali, tolerancyjni… Dzieci powinny być wdzięczne, posłuszne, grzeczne. …”

Postaraj się zajrzeć w głąb swoich przekonań, nie śpiesz się, poświęć na to, jeśli trzeba, nawet cały tydzień i bądź ze sobą szczery!

Spójrz na kartkę z wypisanymi przez Ciebie przekonaniami. Wybierz te, które najbardziej Ci przeszkadzają w życiu i zajmij się nimi w pierwszej kolejności. Każdego dnia wybierz sobie jedno przekonanie, które chcesz zmienić i wykonaj następujące ćwiczenie.

Napisz to przekonanie dużymi literami na osobnej kartce. Zastanów się, jak jego istnienie objawia się w Twoim życiu i które zachowania są wynikiem wiary w nie. Wymień w myśli lub wypisz na kartce, wszystkie konsekwencje wiary w to przekonanie.

Jak zmieniłoby się Twoje zachowanie, gdybyś posiadał przekonanie będące przeciwieństwem tego, którego chcesz się pozbyć?

Napisz przekonanie odwrotne. Ważne, aby było sformułowane pozytywnie, czyli na przykład “nauka jest ciekawa”, a nie “nauka nie jest nudna”.

Zastanów się, jak zmieniłoby się Twoje zachowanie/ Twoje życie? gdyby było one dla Ciebie prawdą? Wypisz wszystkie korzyści płynące z wiary w to przekonanie. Po wykonaniu tego ćwiczenia, zachowuj się przez cały dzień tak, jakby to przekonanie było prawdą. Zwróć uwagę jak ta nowa prawda wpływa na Twoje uczucia, zachowania, energię. Każdego kolejnego dnia, zajmij się kolejnymi przekonaniami, w kolejnych dniach, wszystkimi, którymi chcesz się zająć.

Nie da się z dnia na dzień przestać wierzyć w coś, w co się do tej pory wierzyło. Ale można zacząć powoli podważać przekonania, które nam nie służą. Nie chodzi przy tym, o to, żeby tworzyć przekonania, które są zaprzeczeniem, poprzednich, jeśli w nie, nie wierzymy, np. Nikt mi mnie nie lubi” na „Wszyscy mnie lubią”, tylko na przekonania wiarygodne, „Są tacy, którzy mnie lubią”. To pozwala zweryfikować, w sposób adekwatny do rzeczywistości, to w co wierzymy.
Każdy z nas może być świadomie wpływać na siebie i swoje życie. Zmiana przekonań, może zmienić w sposób niewyobrażalny nasze życie.

Poniżej podaję przykłady korzystnych przekonań, może któreś z nich zechcesz uczynić swoim przekonaniem? 😊

Zasługuję na szacunek, nawet jeśli nie wszystko mi się w sobie podoba

To ja decyduję o tym, jak wpływa na mnie to, co inni mówią i myślą.

Nie ma problemów, są tylko wyzwania

Nie ma porażek, są tylko doświadczenia

Ten nie popełnia błędów, kto nie żyje,

Mogę czuć się szczęśliwy, bez wielkich pieniędzy i sukcesu

Zmiana jest możliwa,

Zasługują na uwagę i miłość

Od każdego człowieka można nauczyć się czegoś ciekawego

Jest wartościowy, bo jestem człowiekiem

Nauka jest fascynująca,

Mogę być dla siebie autorytetem

 

zródła : M. Pasterski, A. Alamowicz